چکيده‌ی «آشنايی با محيط برنامه‌نويسی لينوکس»

چيزی که به ذهنم رسيد در همايش همدان ارائه کنم در قالب چکيده‌ی زير آورده‌ام. می‌دانم ابتدا بايد مقاله/ارائه را آماده کرد بعد چکيده‌اش را. اما چه می‌شود کرد وقتی خيلی دير خبرت می‌کنند. چه طور شده؟

لينوكس را مي‌توان بهشت برنامه‌نويس‌ها ناميد. در دسترس بودن متن برنامه‌ها و امكان تغيير و بازانتشار آن موجب توجه ويژه‌ي برنامه‌نويسان به آن شده است. برنامه‌نويسان اين سيستم علاوه بر كاربر نهايي برنامه‌نويساني چون خودشان را نيز مد نظر داشته‌اند و ابزارها و روش‌هاي توليد نرم‌افزار بسيار عالي و گوناگوني را در اين محيط فراهم آورده‌اند. بسياري از اين روش‌ها و ابزارها به سيستم‌هاي ديگر نيز راه يافته‌اند. علاوه بر اين امكان همكاري و تعامل برنامه‌نويسان سراسر جهان با يكديگر در پروژه‌هاي متن‌باز شور و بالندگي خاصي را به اين اجتماع بخشيده است. در اين ارائه سعي مي‌شود پس از آشنايي مختصر با مفاهيم و اصول برنامه‌نويسي در لينوكس، مزاياي برنامه‌نويسي در اين محيط نشان داده شود. فرض مي‌شود شركت‌كنندگان با مفاهيم پايه‌ي برنامه‌نويسي آشنايي دارند.

 

/ 3 نظر / 8 بازدید
محمد

سلام...من هنوز برام سواله که لينوکس مسائل اقتصاديش رو چه جور حل کرده؟ يعنی کسانی که برنامه نويس حرفه ای هستن حاضرن هميشه بشينن و به طور رايگان برای يه برنامه ای که حتی اسمشون روش نيست برنامه بنويسن؟ اصلا با اين سيستم جمع تجربه ها و همکاری گروهی روی يه پروژه خاص انجام نميشه. حالا اين لينوکس چجوری ميخواد با مايکروسافت که تمام نوابغ رو جمع ميکنه و با برنامه ريزی و استراتژی مشخص جلو ميره رقابت کنه؟

محمد

پيشبينی من هم همونجور که آقای بالمر گفتن اينه که با اومدن ويندوز لانگهورن مشخص ميشه که هنوز مايکروسافت کيلومترها از لينوکس و غيره جلوتره...

خودم

فکر می‌کنم توی همايش يک مقدار بهش جواب دادم. اولا يک بخش از تصوراتتان غلط است مثل اينکه طرف نمی‌تواند اسمش را روی کارش بنويسد. اصلا يکی از راه‌هايشان کسب شهرت از طریق کارهای متن‌باز و بعد قرار گرفتن در موقعیت‌های بالای مشاوره است. ثانيا متن‌باز به معنی رايگان نيست! ثالثا اين دنيا مدل تجاری خودش را دارد که بحث راجع به آن مفصل است ...