نادبده انگاشتن فلسفه‌ی Free Software

 

در راستای نوشته‌های اخیر آقای وحید غفارپور که گویا از متانت امیرکبیر است میل زده است که این پروژه را ما گرفته‌ایم چرا شما دارید رویش کار می‌کنید؟ و چند تا علامت سوال و تعجب هم گذاشته است.

جواب دادم ما باید تعجب کنیم. چرا کاری که دو سال پیش امین توی AICTC تمامش کرده بود و ده‌ها جا نصب شده و استفاده می‌شود را برایش بودجه مجدد تصویب کرده‌اند. جاهای دیگر مثل POL و دنای شریف هم هر کدام این کار را کرده‌اند و مدت‌ها است استفاده می‌کنند. ضمن این که خود ما هم یکی دو ماه پیش این کار را کردیم. کار ما امکان خواندن و نوشتن نامه‌ی فارسی هم داشت. (خوشگل و htmlای) و بیش از دو هفته وقت نگرفت.  آن وقت فارسی لینوکس برایش بیست و چند میلیون پول صرف کرده است.

گفتم من دقیق نمی‌دانم پشت پرده چه خبر است هر چند بی‌اطلاع نیستم اما ترجیح می‌دهم ساکت باشم. اگر حق کسی هم بود که این پروژه را بگیرد بی‌شک حق امین بود. بگذریم.

باز در ادامه آوردم من توصیه می‌کنم یک مقدار درباره‌ی فلسفه‌ی Open Source و Free Software مطالعه کنید. آن وقت دیگر نمی‌پرسید چرا روی پروژه‌ی ما چرا شما کار می‌کنید.

/ 7 نظر / 6 بازدید
Mohsen Naderi

من فکر کنم اين امين شما برای انتشار کارهایی که انجام داده بوده است حتما قيمت بيشتری از همان بيست و چند ميليون خواسته که نتوانسته پروژه را بگيرد. علاوه بر آن پشتيبانی از فارسی فقط ترجمه نيست و کار اصلی در اضافه کردن امکانات پشتيبانی از راست به چپ و تاريخ - مرتب سازی فارسی و آيكون هاي مناسب براي زبان و خيلي كارهاي ديگر است و البته به گونه اي كه به كاركرد ديگر زبانها لطمه وارد نكند و توسط مديريت پروژه پذيرفته شود كه مشكلترين كار است زيرا من فكر نمي كنم اين دوستان شما تا به حال اينكار را كرده باشند. استاندارد پروژه هم يونيكد است و نه 1256 در هر صورت ما از هر كسي كه در اين زمينه علاقمند باشد و بخواهد كاركند استقبال مي كنيم. تعجب وحيد هم فكر كنم بيشتر از اين بوده كه چرا اينكار حالت لج و لجبازي پيدا كرده است!

وحید غفارپور

اخه عزیز من تو اگه واقعا انقدر فعالانه کار کرده بودی چرا تا حالا تو این 2 سال تو cvs قرار نداده بودی و فقط خودت داشتی استفاده می کردی سمبل open source و free software بهتر کار به کل کل نرسه فعلا شما بورو یکم در مورد فارسی سازی تو وب مطالعه کن که با این charset های مسخره کار نکنی بعد ببینم چی می شه؟؟

حسین

این رقابت ها بد که نیست هیچ، خوب هم هست. ببینیم مال کی بهتر و کاربران از کدوم بیشتر خوششون میاد.

حميدي

1- نخير امين پول زيادي نمي‌خواست. اصلا دنبال گرفتن پروژه هم نرفت. بهتر است بدانيد كه RFP كاري كه شما داريد مي‌كنيد را امين نوشته است. 2- اين كه چرا امين يا parsonline يا مركز محاسبات شريف كارشان ر ا منتشر نكردند به من ربطي ندارد. يك دليلش مي‌تواند اين باشد كه مي‌خواستند فقط دست خودشان باشد. اما من همانطور كه توضيح دادم قصد داشتم ظرف يكي دو هفته گذشته منتشر كنم كه مشكلاتي كه گفتم نگذاشت. 3- همه‌ي آن چيزهايي كه شما گفتيد كار ما دارد و صد البته بهتر و كامل‌تر. در ضمن كاري كه ما كرديم يونيكد بود و من به عمرم از 1256 استفاده نكردم و نمي‌كنم و باز هم تاكيد مي‌كنم خود ما توي RFP آورديم كه استاندارد يونيكد باشد حالا شما داريد ياد ما مي‌دهيد؟

حميدي

آقا نوش جانتان ما که شکايتی نکرديم. شما گفتيد چرا شما رويش کار می‌کنيد گفتم جواب ساده‌اش آزادی است دلمان می‌خواهد نسخه‌ی خودمان را داشته باشيم. می‌خواهيم مطابق نيازهای مشتری‌های خودمان و معيارهای کيفيت خودمان باشد. حالا اگر کار شما هم به حد قابل قبولی رسيد و در نسخه‌های بعد هورد بود شايد از مال شما استفاده کرديم. دعوا که نداريم شما سر دعوا را شروع کرديد.

احسان نوربخش

لج و لجبازی؟ حمیدی؟ آقای غفارپور. قبل از اینطوری حرف زدن یک کم به جایگاه خودت و اونی که طرف صحبتته فکر کن. امین و حسین هرچیزی که باشند انقدر سواد دارند که به دهن کجی بچه گانه شما صرفا بخندند.

pardis

سلام دوست عزيز . مثل هميشه زيبا نوشتي. احتمالا اين آخرين باري ست كه مي آيم(وقت رفتن است)هر آمدني يك رفتني هم دارد. اگر براي آخرين بار با حضور گرمت كلبه ي تنها يي ام را نوراني كني دل مرا شاد خواهي كرد... موفق و سر بلند باشيد.