زندگی دموکراتیک، طنز سیاسی از شهید رجب‌بیگی

در دوره‌ی دبیرستان بودم که یکی از دوستان شفیق (آدرس وبلاگ) طنزنوشته‌ای کوتاه با عنوان «زندگی دموکراتیک» را داد تا بخوانم. یکی دو برگ کاغذ بیشتر نبود و تنها به نام نویسنده اکتفا شده بود. آن مطلب خیلی به مذاقم به خصوص در آن ایام خوش آمده بود و آن را هجوی بر روند سیاست‌زده کردن افراطی امور در آن روزگار پس از دوم خرداد می‌دانستم. معلوم بود این طنز در اوائل انقلاب و اوج تحرکات سیاسی و انقلابی‌گری نوشته شده است. برایم هم جالب بود که نویسنده‌اش شهید شده است و توانایی قلمی‌اش برایم ستودنی بود. آن مطلب را آن سال‌ها بارها خوانده بودم و به دیگران هم داده بودم تا بخوانند. حالا پس از سال‌ها آن را بر روی سایت شهید رجب‌بیگی یافتم. خواندن آن را به شما هم توصیه می‌کنم و خاطرات آن سال‌ها را در ذهنم مرور می‌کنم.

«من تازه از فرنگ برگشته‌ام و متوجه شده‌ام که اوضاع خیلی فرق کرده و من در یک خانواده‌ی کاملاً دموکراتیک زندگی می‌کنم. تمام کارهای خانه‌ی ما به شکل دموکراتیک انجام می‌شود. تمام اتاق‌های خانه‌ی ما به جای کاغذ دیواری با انواع و اقسام پوسترها به شکل دموکراتیک پوشیده شده است. ...» (ادامه‌ی مطلب)

** مطلع شدم متأسفانه سایتی که به آن ارجاع شده است از کار افتاده است. برای خواندن مطلب می‌توانید در اینترنت جستجویش کنید. یکی از نتایج جستجو اینجا است. امیدوارم این یکی از دسترس خارج نشود.

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 32 بازدید