آژانس شیشه‌ای

دیشب در اتوبوس شاید برای دهمین بار فیلم آژانس شیشه‌ای را دیدم. هر بار که می‌بینم برایم تازه است و دوست دارم قصه‌اش جور دیگری پیش رود. از اولین باری که در سینما فیلم را دیدم با کلی سؤال و چالش مواجه شدم. فکر می‌کنم هدف کارگردان هم به وضوح همین بوده است و با گفتگو‌ها و داستان‌گویی‌های فوق العاده‌اش به خوبی دو تفکر را به جان هم می‌اندازد و نمی‌گذارد هیچ یک بر دیگری بچربد و غلبه کند. البته از همان موقع برایم مسجل بود که نمی‌شود دو طرف یک دعوی هر دو محق باشند. خلاصه هر چه پیش رفت و مطلع‌تر شدم مغالطه‌های هر دو طرف برایم روشن‌تر شد و توانستم به یک قضاوت حداقلی در این میان دست پیدا کنم. من همیشه عاشق چنین بحث‌هایی بوده‌ام و معتقدم حقیقت از دل همین بحث‌ها بیرون می‌آید.

آژانس شیشه‌ای دارای چندین قطعه و قله‌ی فوق‌العاده است. در این ده سالی که از نمایشش می‌گذرد دوست داشتم یک بار احساس درونی‌ام را نسبت به یکی از قطعات بسیار دوست‌داشتنی‌اش بیان کنم:

این فیلم دارای چاشنی طنزی در دل متن می‌باشد و خوب بسیاری از تماشاگران با همین قطعات می‌خندند و سر خوش می‌شوند. قطعاتی نیز دارد که غم‌انگیز است و یکی از نقاط قوت فیلم به نظرم همین آمیختگی ماهرانه‌ی طنز و جدی و غم و شادی است. برای من یکی از زیباترین و گریه‌آورترین قسمت‌های فیلم آن جایی است که اصغر با کلی جملات و حرکات بسیار خنده‌دار تلاش می‌کند عباس را بخنداند. بارها دیده‌ام تماشاگران از تکه‌های اصغر و جوک‌هایی که تعریف می‌کند قهقه سر می‌دهند ولی آهنگی که در آن لحظات فیلم را همراهی می‌کند و سایر عناصر و دیالوگ‌های فیلم کاملاً این حس را به من منتقل می‌کند که اینجا قرار نیست بخندی. به خصوص آن جا که اصغر می‌گوید: «لعنت به من که نمی‌توانم توی بد مشهدی را بخندانم» نمی‌دانم شما هم این احساس را تجربه کرده‌اید؟

/ 1 نظر / 4 بازدید
کاظمی

سلام اگر هم همانجا که شما این احساس را تجربه کردید، نباشد، ولی جاهای دیگر فیلم این احساس، گریبانم را گرفته است. بسیاری از شخصیت های فیلم،‌ در حالی که رفتارشان مضحک است، به شدت گریه آور است. حاجی بازاری، تاجر از خارج برگشته و ...